Uludağ Üniversitesi’nde Yeni Fakülte İzni

Uludağ Üniversitesi’nde Yeni Fakülte İzni

jpgversiyonu

YÖK (Yükseköğretim Kurulu), UÜ (Uludağ Üniversitesi) bünyesinde dört yıllık eğitim veren Sağlık Yüksekokulu’nun, Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesine onay verdi.

YÖK’ün kararı, 3 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “üniversiteyi sadece teorik eğitim veren bir kurum olmaktan çıkardıklarını” belirtti.  “üçüncü nesil” üniversite vizyonu ile hem kendisini hem akademik kadrosunu hem de öğrenci seviyesini yenileyen ve geliştiren bir üniversite olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Ulcay, şunları kaydetti: “Yaklaşık 15 aydır tüm planlamalarımızı ve projelerimizi buna göre hazırladık. Bir yandan da gençlerimizi iş hayatına en iyi şekilde hazırlayacak eğitim fırsatları oluşturmaya gayret ediyoruz. Sağlık, sektörel anlamda bakıldığında nitelikli personele en çok ihtiyaç duyulan alanların başında geliyor. Bizler de sektöre en iyi sağlıkçıları yetiştirebilmek amacıyla daha kaliteli akademik eğitimlerin verileceği bir Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması gerektiğine karar verdik. YÖK ile gerekli süreçleri başlatmıştık. YÖK de bu talebimizi yerinde buldu ve Sağlık Yüksekokulunun, Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak dönüştürülmesine onay verdi.”

Ulcay, “ilk etapta sadece Hemşirelik Bölümüne öğrenci alacaklarını” belirterek, “sonraki yıllarda yeni bölümler açmayı planladıklarını ve öğrencilerin yüksek lisans veya doktora yapma şansına sahip olabileceklerini” ifade etti.

Kaynak : trthaber.com

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.