TÜBA Akademi Ödülleri 2016

TÜBA Akademi Ödülleri 2016

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından 2015 yılından beri verilmeye verilen ve tüm bilim insanlarına açık olan Uluslararası Akademi Ödülleri bu yıl sahiplerini buldu.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar tarafından açıklanan 2016 ödülleri;

  • Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında California Berkeley Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Omar Yaghi‘ye,
  • Sağlık ve Yaşam bilimleri alanında Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mary-Claire King‘e,
  • Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında ise İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Mardin‘e verildi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen TÜBA Akademi Ödülleri, her yıl Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere üç alandan aday gösterilenler arasından her alanda bir kişiye verilir. TÜBA Akademi Ödülleri ilgili alanda özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmaları olan bilim insanlarına tevcih edilir. Her yıl ödüllerden birisi, üç alan arasında dönüşümlü olarak, Türkiye’den veya Türkiye bağlantılı bilim insanlarına verilir. Aday gösterilen bilim insanlarının çalışmaları ve katkıları üç ödül alanında oluşturulan TÜBA Ödül Komitelerince hakem ve danışman görüşleri alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda öneriler Akademi Konseyi’ne sunulur ve ödül sahipleri Konsey kararıyla belirlenir. Akademi Madalyası ve takribi 30.000 USD para miktarından oluşan ödüller düzenlenen bir törenle sahiplerine tevcih edilir.

 

kaynak : anadolu ajansı, tuba.gov.tr

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.