Sınav Öncesi Öneriler

Sınav Öncesi Öneriler

Eğitim hayatının her aşaması sınavlarla bezeli. Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) Sınavı, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Akademik Personel ve Lisansüstü Giriş Sınavı (ALES) bir çırpıda akla gelen sınavlar.

Sınav denince, sınavda yüksek performans göstermek, en azından sınavın oluşturduğu atmosferden olumsuz etkilenmeden, verimli bir sınav geçirebilmenin önemi ön plana çıkıyor.  İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Psikoloji bölüm başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, özelde TEOG, genelde ise bütün sınavlarda, sınav performansını etkileyebilecek faktörlerden söz ediyor. Doç. Dr. KoçkarSon dakikada uykusuz kalarak aşırı çalışmanın işe yaramadığı biliniyor. Bu nedenle 20-50 dakikalık çalışmalar yapıp 5-10 dakika ara vererek çalışılması uzun dönemli olarak hatırlama konusunda daha iyi sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Kardiyak Egzersizler

Doç. Dr. Koçkar, beslenme ve egzersizlerin önemini “Bilimsel araştırmalar 20 dakikalık kardiyak egzersizlerinin hatırlama konusunda anlamlı etkileri olduğunu bildiriyor. İster dans edin, ister yürüyüş yapın ya da koşun, her durumda enerji seviyesi yükselecek ve stresle başa çıkma becerisi artacaktır. Dengeli beslenmek her zaman işe yarıyor, bu defalarca kanıtlandı. Sadece sınav gününde değil öncesinde de dengeli beslenmenin kıymetli olduğunu biliyoruz.” sözleriyle dile getiriyor.

Farklı mekanlarda çalışmanında olumlu etkisini belirten Doç. Dr. Koçkar sözlerini şöyle sürdürüyor “Evin farklı kısımları hatta bir başka yerde daha çalışmak ise yarayacaktır. Gece-gündüz uyumadan çalışmanın yararlı olmadığını biliyoruz. Üstelik bu sadece kaygıyı artıracaktır. Bunun yerine planlı-programlı ve dengeli bicimde tüm konulara çalışmak başarının yoludur. Bazı öğrenciler TV izleyip, mesaj atıp, bir yandan da müzik dinlerken çalışabilmektedir. Ancak bu durumda bilgilerin kalıcı olmaması söz konusu olabilir. Dikkat dağıtıcılar kaldırılırsa bilgilerin belleğe yerleştirilmesi daha kolay olacaktır. Bilgileri tekrar tekrar okumanın, altını çizmenin ya da özet çıkartmanın ise yaradığını düşünebilirsiniz ancak, araştırmalar çok miktarda test çözmenin daha fazla ise yaradığını ortaya koymaktadır”

kaynak : ihlas haber

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.