ÖSYM’den Yüz Tanıma Sistemi

ÖSYM’den Yüz Tanıma Sistemi

Ölçme, Seçme, Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), başta ALES, KPSS, YDS olmak üzere tüm önemli sınavları gerçekleştirmektedir. Ancak özellikle son yıllarda ortaya çıktığı üzere, soruların çalınması ve çeşitli yöntemlerle kopya sorunlarıyla ÖSYM’nin başı belada. Bu durum, herhangi bir ÖSYM sınavına giren herkesin haksızlığa uğraması anlamına geliyor.

Hatırlanacağı gibi, FETÖ bağlantılı bir biçimde, soruların çalınmasıyla ilgili yasal süreç sürüyor. Başkasının yerine sınava girerek kopya yöntemine karşı ÖSYM yeni bir sınav güvenlik yöntemine başvuracağını açıkladı : Biyometrik Yüz Tanıma Sitemi

Bundan sonraki ÖSYM sınavlarında kullanılması planlanan Biyometrik Yüz Tanıma Sistemi‘nde adaylar kameralar tarafından tanınacak ve ondan sonra sınava giriş yapabilecek. ÖSYM başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi‘ne sistemin kurulduğunu belirterek “Bu sistemde kameralar adayları tanıyor ve adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyor. 5 binin altında başvuru olan sınavları elektronik ortamda yapmayı planlıyoruz” dedi.

kaynak : t24.com.tr  

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.