Mevlana Programı Proje Bazlı Hale Geliyor

Mevlana Programı Proje Bazlı Hale Geliyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin ev sahipliği ile Ilgaz Dağı’nda tertip edilen “Türk-Afrika Üniversiteleri İş Birliği Forumu ve Eğitim Fuarı“na katıldı. Foruma Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rıza Gürbüz, TİKA Afrika ve Ortadoğu Daire Başkanı Keman Özdemir, Sudan Yükseköğretim Bakanı Prof. Dr. Sümeyya Ebu Kashawa, Cibuti Yükseköğretim Bakanı Prof. Dr. Nabil Mohamed Ahmed, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ramazan Çağlar da katıldılar ve birer konuşma yaptılar.

mevlana-degisim-programi

Mevlana programının 2013’de hayata geçmesinin önemli olduğunu belirten Saraç, şöyle dedi:
Mevlana Değişim Programı sayesinde Erasmus programları dışında kalan ülke ve üniversitelerle Türkiye arasında bugüne kadar yaklaşık 5 bin 500 öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gerçekleşti. Bunlardan sadece 53’ü Afrika ülkeleriyle yapıldı ki bu sayının önümüzdeki süreçte daha da artmasını bekliyoruz. Yani YÖK olarak bundan sonra Mevlana programını proje tabanlı hale getiriyoruz. Bu dönüşümün sebebi çabalarımızın, çalışmalarımızın, projelerimizin artık ‘çıktı’ odaklı, sonuç odaklı olması yönündeki kararlılığımızdır.

yekta-sarac_Yok

Ayrıca ” Türk üniversitelerinde 135 Afrikalı öğretim elemanının ders verdiğini ve an itibariyle Türk yükseköğretim sistemine kayıtlı Afrikalı öğrenci sayısının 12 bin 57 olduğunu” belirtti.

Türk ve Afrika ülkelerinden çok sayıda üniversiteden temsilcinin katıldığı program, 27 Mayıs Cuma günü sona erecek.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.