Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Atandı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Atandı

Boğaziçi Üniversitesi‘nde yapılan seçimlerin ardından mevcut rektör Gülay Barbarosoğlu, oyların yüzde 86’sını alarak sandıktan uzak ara birinci çıkmış ve Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) ile Cumhurbaşkanlığı süreçleri ile atanma beklerken, 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile seçimler kaldırılmış ve Rektör Atamalarında yeni bir düzen getirilmişti.

676 Sayılı KHK ile rektör atamaları Cumhurbaşkanı tarafından, YÖK‘ün önerdiği adaylar içinden ( Ya da dışından ) yapılabiliyor. Nitekim Boğaziçi Üniversitesi‘nde seçimsiz atama yoluyla ilk rektör belli oldu.  Daha önce yapılan Rektörlük seçimlerinde aday olmayan Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

Mehmed Özkan Kimdir ?

Boğaziçi Üniversitesi yeni rektörü olan Mehmed Özkan‘ın aynı üniversitede Öğretim Üyesi olduğu, eski rektör Gülay Barborosoğlu’nun danışmanlığını yaptığı ve AKP Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay‘ın kardeşi olduğu belirtildi.

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim üyesi Olan Mehmed Özkan,  1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi‘nde lisans sonrasında, Vanderbilt Univercity‘nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmaları yaptı. Ayrıca çok sayıda araştırması bulunuyor.

kaynak : sol.org.tr

              haberdetaylari.com

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.