Atatürk Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Fırsatı

Ata-aof-afis

Atatürk Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Fırsatı

Türkiye’nin köklü Üniversitelerinden Erzurum Atatürk Üniversitesi, Ülkemizin ilk açık öğretim yapan üniversitesi Anadolu Üniversitesi’nden yıllar sonra da olsa kurduğu Açık Öğretim Fakültesi ile açık öğretim yöntemiyle eğitim hizmeti vermeye başladı.

İlk mezunlarını geçtiğimiz yıllarda veren Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, açık öğretim yöntemini hakkıyla kullanabildiğini ispat etmiş de oldu. Çeşitli nedenlerle eğitim sisteminin dışında kalmış kişilere, “yüksek öğrenim” imkanı sağlayan açık öğretim programlarına kayıt yaptırmak, hele hele ikinci üniversite kapsamında çok kolay.

Kimler Yararlanabilir ?

Atatürk Üniversitesi İkinci Üniversite uygulamasıyla sınavsız olarak Açık Öğretim Lisans veya Ön Lisans Programlarına doğrudan kayıt yaptırabilecek öğrenciler şunlardır :

 • Örgün öğretimin herhangi bir programına ÖSYM tarafından yerleştirilenler ile bu programlardan mezun olanlar,
 • ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler,
 • Yükseköğretim kurumları tarafından yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar,
 • Diğer Açıköğretim Fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler

Sık Sorulan Sorular

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi uygulamaları aşağıdaki gibidir:

 • Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretimden örgün öğretime ders transferi işlemi yaptıramaz.
 • Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan önlisans ve lisans öğrencilerin ortak zorunlu dersler (Türk Dili I-II, Yabancı Dil I-II ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II) dışında diğer dersler için muafiyet işlemi yapılmaz.
 • Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.
 • Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz.
 • Fakültemize ikinci üniversite kapsamında öğrenci olarak kayıt yaptırdıktan sonra daha önce kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan kayıtlarını sildirdiklerini belgeleyen öğrencilerin askerlik işlemleri Fakültemiz tarafından yürütülecektir.
 • Lisans Öğrencileri (4 yıl ve üzeri) ya da mezunları LİSANS veya ÖNLİSANS Programlarına, Önlisans Öğrencileri (2 yıllık) ya da mezunları sadece ÖNLİSANS Programlarına kayıt yaptırabilir.

 Kayıt Aşamaları

Atatürk Üniversitesi’nde kayıt aşamaları çok sade bir biçimde ilerliyor.

 1.  Aday Öğrenci Kayıt Sayfasından Online Başvuru Yapıyor,
 2. T.C. Kimlik Numarası ile Halkbank’a ya da Vakıfbank’a Öğrenim Ücreti Ödemesini Yapıyor.

Hepsi bu kadar !

Eğer engelli, şehit yakını, gazi gibi özel durumunuz söz konusu değilse, Özel Güvenlik ve Koruma ön lisans programı dışında bir programa başvuruyorsanız, büyük bir olasılıkla kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Ancak bazen okul adaydan ek belge göndermesini talep edebiliyor.

İkinci Üniversite Kapsamında Açılan Programlar ve Ücretleri için TIKLAYIN !

İkinci Üniversite Kayıt Klavuzu için TIKLAYIN !

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.