Alevilik Bektaşilik Araştırma Merkez Müdürü Japon

Alevilik Bektaşilik Araştırma Merkez Müdürü Japon

Mersin’de bulunan Toros Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Alevilik Bektaşilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünü Müslüman Japon Antropolog Yrd. Doç Dr. Hiroki Wakamatsu yapıyor.

2011 yılından bu yana Türkiye’de Tunceli Munzur Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi sonrasında geçtiğimiz temmuzdan eri Mersin Toros Üniversitesi’nde Alevilik Bektaşilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini yürütüyor. Alevilik üzerine çalışmalar yapan Yrd. Doç. Dr. Wakamatsu, merkezin kurulması ile etnik aidiyetlere ve önyargılara takılmaksızın, objektif ve nesnel değerlendirmeler yapabilmek için merkezin kurulduğunu söyledi.

Hedeflerinin arasında öncelikle uluslararası ve ingilizce bir dergi çıkatmak, Alevilik ve Baktaşilikle ilgili eğitimler ve seminerler düzenlemek ve projeler üretmek olduğunu belirtti.

Aleviliği çok felsefi açıdan çok değerli bulduğunu belirten Wakamatsu “Aleviliğe şimdi bir bilim adamı olarak bakıyorum. Ben bir antropologum. Antropoloji okurken, yüksek lisanstan sonra çalışma sahası seçmek zorundasınız. Benim ilgimi çeken noktası dini adet, dini ritüeller, kimlik mücadelesi. Bu tür konular antropolojide. Dünya’nın herhangi bir yerinde çalışabilirdim ancak Türkiye’yi seçtim.” dedi.

kaynak:  sputniknews.com

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.