AçıkÖğretim 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek

AçıkÖğretim 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürecek

aof-sinav

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı‘nın, 18-03-2016 tarih ve 10675850160-106-16196 sayılı yazısı ile Açıköğretim Programları uygulayan üniversitelerde ( Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ) Ölçme – Değerlendirme sistemlerinde bazı ilkeler kabul etmiş ve üniversitelerden bu ilkeleri  uygulamaya koymalarını istemiştir.

Söz konusu düzenleme ile;

  • Açıköğretim programlarının Ara Sınav (Vize) ve Yıl Sonu Sınavları (Final)’nın mutlaka yüz yüze yapılmasına,
  • Sınav sonuçlarının değerlendirmesinde (tesadüfü ortadan kaldıracak biçimde) dört yanlışın bir doğruyu götürmesi kuralının uygulanmasına

hükmedilmiştir. Bu düzenleme amir hükmünde olup, uygulanması zorunludur.

        Düzenleme uyarınca söz konusu üniversiteler, ilgili mevzuat düzenlemelerini gerçekleştirerek, 2016-2017     öğretim yılından itibaren, yukarıdaki kurallara uyacaklarını bildirmiş bulunmaktadırlar.

İstanbul Üniversitesi Auzef ve Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi daha önce gerekli düzenlemeleri yaptıklarını duyurmuşlardı. Son olarak ülkemizin en eski ve en çok öğrencisine sahip Açık Öğretim Fakültesi olan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’de bir duyuru ile 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı Senato Kararı aldığını ve mevzuatını düzenlediğini açıkladı.

2016 – 2017 döneminden sonra artık açık öğretimde öğrencilerin emin olmadıkları soruları işaretlerken daha bir dikkatli olacakları varsayılıyor.

kaynak : yok.gov.tr

auzef.istanbul.edu.tr

ataaof.edu.tr

anadolu.edu.tr

 

 

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.