ABD’de Türk Öğrenciler

ABD’de Türk Öğrenciler

ABD’de Lisans ve Lisansüstü öğrenim gören Türk öğrenci sayısının 2015 – 2016 akademik yılına göre Binde 3 oranında azaldığı, 2016 – 2017 akademik yılında 10 bin 724’ten 10 bin 691 kişiye indiği belirtildi.

Yükseköğrenim öğrenci sayısında azalma görülmesine karşı, harcama tutarlarında artış görüldü. 2015 – 2016 akademik yılında 368 Milyon Dolar harcayan Türk öğrenciler, 2016 – 2017 akademik yılında 423 Milyon Dolar harcıyorlar.

Türkiye, ABD’ye yükseköğrenim için en çok öğrenci gönderen 13. ülke oldu.

Yabancı Öğrenci Ekonomisi

International Educational Exchange (IIE) ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi ortak çalışması ile hazırlanan “Open Doors 2016 Uluslararası Öğrenci Raporu“na göre, ABD’de yabancı öğrencilerin Amerikan ekonomisine yaptığı toplam katkı 36 Milyar Doları buluyor. ABD’ye en fazla öğrenci gönderen ilk 15 ülkenin gönderdikleri toplam öğrenci sayısı ise 1 Milyon 44 Bin civarında. Aynı raporda Yurtdışında Yüksek Öğrenim gören ABD’li öğrenci sayısının ise 313 Bin olduğu vurgulanıyor. Amerikalı öğrencilerin üçte biri İngiltere’yi tercih ederken, Avrupa dışında ise Küba, Yunanistan ve Meksika‘nın tercih edilen ülkeler arasında bulunduğu belirtildi.

150 Bin öğrencinin öğrenim gördüğü Kaliforniya, en çok yabancı öğrenciye sahip Eyalet olurken, Kaliforniya‘yı sırasıyla New York, Texas, Massachusetts ve Illinois izliyor. Yine en fazla yabancı öğrenci bulunan şehir New York olurken, Los Angeles, Boston ve Chicago sıralamayı sürdürüyorlar. Ayrıca en fazla yabancı öğrenci ise New York Üniversitesi (NYU)’nde bulunuyor.

kaynak : Amerikanın Sesi 

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.