Yeni Kurulan Üniversiteler ve Değişiklikler

Resmi Gazete

Yeni Kurulan Üniversiteler ve Değişiklikler

 Resmi Gazete

Resmi Gazete’de 7 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan 6745 sayılı Torba Kanun da Yüksek Öğrenim’i ilgilendiren çeşitli düzenlemeler yer almaktadır.

 • Rektör Yardımcıları’nın görev süreleri artık 5 yıl değil de, birlikte göreve başladıkları rektörün görev süresi ile sınırlandırıldı.
 • İstanbul Kent Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, İzmir Bakırçay Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi adlı 4 yeni üniversite kuruldu.
  Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Beykoz Üniversitesi’ne dönüştüğünden öğrencileride Beykoz Üniversitesine aktarılmış oldu.Bazı Üniversite adlarındaki değişiklikler ise şöyle:

  “Celal Bayar Üniversitesi”—-“Manisa Celal Bayar Üniversitesi“,
  “Niğde Üniversitesi”—–“Ömer Halisdemir Üniversitesi“,
  “Tunceli Üniversitesi” ———- “Munzur Üniversitesi
  “Yeni Yüzyıl Üniversitesi” ———- “İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  “Yıldırım Beyazıt Üniversitesi” ———- “Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  “Gedik Üniversitesi” —– “İstanbul Gedik Üniversitesi

 • MADDE 41- 3359 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
  “EK MADDE 16-Yurt dışında görev yapmakta olan doçent ve profesör unvanına sahip tıp doktoru akademisyenler Türkiye’de en az 3 yıl süreyle fiilen akademik kadroda meslek icrasında bulunmak kaydıyla Devlet hizmeti yükümlülüğünden muaf tutulur.”
  MADDE 43- 3359 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
  “GEÇİCİ MADDE 11- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yurt dışında tabiplik veya tıpta uzmanlık eğitimini tamamlayan tıp doktorları, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde Türkiye’ye dönmek ve en az üç yıl süreyle Türkiye’de fiilen meslek icrasında bulunmak şartıyla Devlet hizmeti yükümlülüğünden muaf tutulur.”

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.