3D Yazıcı Araştırma Merkezi Kuruluyor

3D Yazıcı Araştırma Merkezi Kuruluyor

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ve Gazi Üniversitesi (GÜ) aralarında imzaladıkları protokol uyarınca Eklemeli İmalat Teknolojileri (3D Yazıcı) Uygulama ve Araştırma Merkezi kuracaklar.

Geleceğin Teknolojisi olarak sözü edilen eklemeli imalat; bir çok ince tabakanın üst üste serilmesi ve malzeme eklenmesiyle parça üretiminin yapıldığı bir grup teknolojisidir.

Merkez‘in faaliyete geçmesinin üç yılı bulabileceği belirtilirken, Avrupa Birliği çerçeve programlarında ve ikili işbirliği anlaşmalarında özellikle bu konuda ortak araştırma projelerinin hazırlanması ve ortak doktora derecesi verilebilmesini sağlayacak Merkez ile eğitim ve araştırma alt yapısının oluşturulması hedefleniyor.

Merkez Projesi‘nin GTÜ ve GÜ dışındaki paydaşları ise şunlar: T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), Teknopark İstanbul A.Ş. (Teknopark İstanbul), Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Gebze Teknik Üniversitesi (GTO), İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Aselsan), TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), ROKETSAN A.Ş. (ROKETSAN), FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS)

kaynak : ihlas haber

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.