100 Öğrenciye Nükleer Eğitimi

100 Öğrenciye Nükleer Eğitimi

Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI)‘nin Viyana’da düzenlenen “Kalkınma ve Güvenlik için Eğitim ve Araştırma” toplantısı sonrası yapılan açıklamada, MEPhl‘de öğrenim görmekte olan 300 öğrenciye ilave olarak Akkuyu (NGS) Nükleer Güç Santrali‘nde görevlendirilmek üzere 100 öğrenci daha kabul edileceği bildirildi. Ancak geçtiğimiz yıllarda Nükleer Enerji programına Türk öğrenci kabul edilmediği biliniyor.

MEPhI Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oleg Nagornov, “Her yıl genelde 100 öğrenci kabul ediyoruz. 2017’de de Türkiye’den 100 öğrenci daha alacağız fakat son rakamlar Rosatom (Devlet Nükleer Enerji Şirketi), Akkuyu ve Türkiye arasındaki görüşmelerin ardından kesinlik kazanacak.” dedi.

Nagornov, Üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerin %20’sinin Rusya dışından geldiğini ve önemli bir bölümünün lisansüstü öğrenim gördüğünü belirtti. Rosatom ile işbirliği halinde yürütülen bu eğitimlerin Nükleer santrallerde uygulamayı kapsadığını ekledi.

Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş, Vietnam, Arjantin ve Peru gibi farklı ülkelerden gelen toplam bin öğrencinin lisans eğitimi aldığına dikkati çeken Nagornov, ABD ve Avrupa’dan ise çok sayıda öğrencinin yüksek lisans eğitimi almak amacıyla üniversitelerine geldiğini söyledi.

Mersin Akkuyu NGS Projesi‘ne ilişkin ilk anlaşma 2010 yılında yapıldı. Akkuyu santrali 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak. Santralin 2023 yılında devreye girmesi öngörülüyor

Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.